- Aberkenfig – Gary Haines
- Blackmill – Hywell Williams; Cabinet Member – Finance & Resources
- Brackla East & Coychurch Lower – Eugene Caparros
- Brackla East & Coychurch Lower – Simon Griffiths
- Brackla East Central – William Kendall; Mayor
- Brackla West Central – John Spanswick; Cabinet Member – Climate Change & Environment
- Brackla West – Johanna Llewellyn-Hopkins
- Bryntirion, Laleston & Merthyr Mawr – Colin Davies
- Caerau – Paul Davies
- Cefn Glas – Jon-Paul Blundell; Cabinet Member – Education
- Cornelly – Richard Granville
- Cornelly – Elaine Winstanley
- Garw Valley – Heather Griffiths; Deputy Mayor
- Garw Valley – Martyn Jones
- Garw Valley – Maxine Lewis
- Maesteg East – Martin Hughes
- Maesteg West – Richard Collins
- Nant-y-moel – Rhys Goode; Cabinet Member – Housing, Planning & Regeneration
- Pencoed & Penprysg – Melanie Evans
- Pencoed & Penprysg – Richard Williams
- Pen-y-fai – Heidi Bennett
- Porthcawl East Central – Neelo Farr; Cabinet Member – Community Safety & Wellbeing
- Porthcawl East Central – Graham Walter
- Pyle, Kenfig Hill & Cefn Cribwr – Huw David; Council Leader
- Pyle, Kenfig Hill & Cefn Cribwr – Jane Gebbie; Deputy Leader and Cabinet Member for Social Services & Health
- Pyle, Kenfig Hill & Cefn Cribwr – Michael Kearn
- St Bride’s Minor & Ynysawdre – Paula Ford
Bridgend County Independents
-
-
- Bridgend Central – Steven Bletsoe
- Bridgend Central – Steven Easterbrook
- Bridgend Central – Tim Wood
- Bryntirion, Laleston & Merthyr Mawr – Tony Berrow
- Bryntirion, Laleston & Merthyr Mawr – Ian Spiller
- Cefn Glas – David Harrison
- Coity Higher – Alan Wathan
- Coity Higher – Amanda Williams; Leader of the Opposition
- Coity Higher – Martin Williams
- Oldcastle – Freya Bletsoe
- Oldcastle – Ian Williams
- St Bride’s Minor & Ynysawdre – Mark John
- St Bride’s Minor & Ynysawdre – Tim Thomas; Deputy Group Leader
-
Democratic Alliance
-
-
- Caerau – Chris Davies
- Maesteg East – Phil Jenkins
- Maesteg West – Ross Penhale-Thomas
- Nottage – Norah Clarke
- Ogmore Vale – Della Hughes
- Pencoed & Penprysg – Alex Williams
-
Unaffiliated Independents
-
-
- Cornelly – Jeff Tildesley
- Porthcawl West Central – Sean Aspey
- Rest Bay – Robert Smith
-
-
-
- Llangynwyd – Malcolm James (part of the Democratic Alliance Group)
- Llangynwyd – Malcolm James (part of the Democratic Alliance Group)
-
-
-
- Newton – Jonathan Pratt
-